27/04/2013
הכשת נחש: מאמר חשוב בנושא מתפרסם באתר: ליחצו כאן
16/03/2013
עם בוא הקיץ, קולרי קילטיקס בהנחה ללקוחות המרפאה
22/12/2012
עידכון מחירי רשיון להחזקת כלב
10/11/2012
כדורי שיער בחתולים. איך הם נוצרים ומה הסכנה מהם? לחצו כאן למידע בנושא
15/09/2012
שנה טובה ובריאה לכל לקוחותנו ההולכים על 4 ועל 2
15/09/2012
גלאוקומה, מהו הנזק שהיא גורמת? איך מאבחנים ואיך מטפלים? לחצו לקריאה
17/12/2011
רופאי המרפאה חברים בארגון הרופאים הווטרינרים לחיות בית
02/04/2011
חינוך גור לעשית צרכים מחוץ לבית, כולל סירטון הדרכה
מחלות מדבקות

מחלות זואונוטיות
 

לקבוצת המחלות הזואונוטיות משתייכות המחלות שעוברות מבעלי חיים לאדם. ישנן לא מעט מחלות כאלה, כשהידועה ביותר היא כמובן מחלת הכלבת עליה כבר הרחבנו באתר המרפאה. השנה, עלו מאד מספר מקרי הכלבת שאובחנו בבעלי חיים; בחיות משק, בכלבים ובחיות בר. בדף הפייסבוק שלנו אנו מפרסמים את הדיווחים העדכניים של השירותים הווטרינרים בנושא מחלת הכלבת כולל מספר המקרים, סוג בעל החיים הנגוע והאזור בו אובחן.
הפעם, בחרנו להתמקד במחלה זואונוטית אחרת, פחות ידועה, המועברת על ידי חתולים הנקראת שרטת החתול.
 

שרטת החתול (Cat Scratch Disease)


זוהי מחלה זיהומית חיידקית הנגרמת על ידי חיידק בשם Bartonella Henslae.
החיידק חי ברוק של החתול ואף בדמו. הוא אינו גורם לחתול כל מחלה. ההעברה בין החתולים מתרחשת כפי הנראה על ידי פרעושים, היונקים מדמו של חתול נגוע ומעבירים את החיידק לחתול אחר, אך אינם יכולים להעבירו לאנשים. ממחקרים שונים עולה כי כמחצית מהחתולים הינם נשאים של החיידק בשלבים שונים של חייהם.

 

המחלה יכולה לפגוע באדם בכל הגילאים, אך הנפגעים העיקריים הם ילדים. כפי הנראה עקב מערכת חיסון שאינה מפותחת כראוי. ההעברה לאדם מתרחשת על ידי ליקוק פצע, נשיכה או שריטה.

 

הביטוי הקליני של המחלה מתחיל על פי רוב בהופעת נפיחות קטנה כמו עקיצת יתוש באזור השריטה או הנשיכה. לאחר זמן מה מתנפחות בלוטות הלימפה האזוריות. לדוגמה; נשיכה בכף היד תגרום נפיחות בבלוטות הלימפה במרפק ובבית השחי. העור מעל לבלוטה הראקטיבית מאדים ולעיתים מכאיב. חלק מהנדבקים מפתחים חום ועייפות ממושכים.

 

האבחון מתבסס בעיקר על ההיסטוריה, הקשר של החולה עם חתולים. לעיתים ייקח הרופא בדיקת דם לבדיקת הימצאות נוגדנים לחיידק ודגימה לתרבית בקטריולוגית.
 

בחלק מהמקרים אין צורך לטפל והמחלה חולפת מאליה. בחולים עם מחלה ממושכת מטפלים באנטיביוטיקה מתאימה. אם חשדתם בהופעת המחלה, ובמיוחד אם יש לכם ראיות נסיבתיות כגון מפגש עם גור חתולים בחצר הבית, אנא גשו לרופא המשפחה. מדובר במחלה קלה יחסית, אך קיימים גם סיבוכים ולכן כדאי לקבל ייעוץ רפואי אחראי.
 

ישנם מספר צעדים למניעת ההידבקות והפצת המחלה:

  • הסברה וחינוך: ללמד את הילדים להימנע מלשחק עם החתול משחקים אלימים שיגרמו לחתול לנשוך ולשרוט.
  • בדרך כלל, חתול הבית שלכם אינו מהווה סיכון, ולכן יש להיזהר בעיקר מחתול לא מוכר. במקרה של נשיכה או שריטה יש לשטוף היטב את האזור הנפגע במים וסבון.
  • הדברת הפרעושים תמנע הדבקת החתולים בחיידק.

 

הדפס >
חזרה >

וטרינר בתל אביב | מרפאת גבעתיים לחיות בית | רחוב שטיינשניידר 12 תל אביב | טלפון 03-7307333  | vtclinic@bezeqint.net ן  חברים בארגון הרופאים הווטרינרים לחיות בית  לדף הפייסבוק שלנו l שירות חירום וטרינר בתל אביב 24 שעות טיפול בתולעת הפארק l  חינוך גורים l  חיסונים לחתולים ולכלבים מנוי רפואי לחתולים ולכלבים l קדחת קרציות I